Właściwe ułożenie i wykończenie podłóg to istotne zagadnienie. Chodzi nie tylko o estetykę i należyte połączenie posadzek, ale także bezpieczeństwo i komfort domowników. Chcecie dowiedzieć się, jak łączyć ze sobą podłogi, aby dobrze wyglądały i właściwie służyły przez wiele lat?
Najczęstsze połączenie: płytki ceramiczne i panele
Z reguły w aranżacjach mieszkań pojawiają się kuchnie otwarte na salon. Najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o podłogę w kuchni, są płytki ceramiczne. Ich najważniejsze zalety to bardzo duży wybór, łatwość w utrzymaniu czystości, odporność na wilgoć i różnice temperatur. Z kolei do salonu najczęściej wybieramy panele, które są łatwe w pielęgnacji, przystępne cenowo i dostępne w różnorodnych wzorach. Wiadomo jednak, że łączenie płytek z panelami nie zawsze wygląda wzorowo, zwłaszcza w sytuacji, gdy posadzki mają różną wysokość. Przy tej okazji warto nadmienić, że brak właściwego wykończenia podłóg to ryzyko potknięcia się któregoś z domowników. Można temu zaradzić poprzez użycie odpowiednich profili wykończeniowych.
Kolejność układania podłóg
Przy łączeniu paneli podłogowych z płytkami ceramicznymi najlepiej na początku ułożyć płytki, a następnie panele. Taka jest preferowana kolejność prac, ponieważ przyjmuje się, że panele montujemy po zakończeniu tzw. prac ‘mokrych’. Przy tej okazji warto również zauważyć, że łatwiej dopasować ułożenie paneli do ułożonych już płytek niż odwrotnie. Najlepiej pomyśleć o montażu listwy zaraz gdy tylko zakończymy kładzenie płytek.
Łączenie podłóg na tym samym poziomie
Jeśli mamy do połączenia różne typy podłóg, to często różnią się one od siebie grubością. Jeżeli różnice te są nieznaczne, najczęściej decydujemy się wyrównanie poziomów np. przy pomocy wylewek, masy samopoziomującej lub zaprawy wyrównującej. Dzięki temu nasze posadzki są na tym samym poziomie i wystarczy zamocować listwę łączeniową lub progową, aby przykryć połączenie i nadać podłodze estetyczny wygląd. Polecamy listwy łączeniowe, cieszące się dużą popularnością, takie jak A02, A03, A04, A12 oraz A76 i A77, a także A71, A72 oraz A73.
Łączenie podłóg o różnej wysokości
Do połączenia posadzek, które mają różną wysokość, proponujemy użycie jednej z listew dylatacyjnych z naszej oferty. Dylatacja posadzki nie tylko zapobiega powstawaniu uszkodzeń, ale też wpłynie pozytywnie na komfort użytkowania podłogi (wyeliminuje odczuwanie drgań). Inne zadania spoczywające na takiej listwie dylatacyjnej to wyrównanie optyczne powierzchni pokryć oraz ukrycie wszelkich mankamentów, które powstały w czasie montażu podłóg.
W zależności od różnicy pomiędzy poziomami posadzek, do wyboru oferujemy wiele profili dylatacyjnych, które różnią się od siebie kształtem, wyglądem oraz sposobem montażu. Polecamy m. in. listwy A45, A47, A62, A65 oraz A75. W tej samej serii produktów znajduje się szeroka grupa listew wykończeniowych i kątowniki. Wszystkie proponowane profile są wykonane z aluminium.
Dlaczego warto wybrać profile z aluminium?
Listwy aluminiowe - zarówno okleinowane jak i anodowane, bardzo dobrze sprawdzają się w roli połączenia płytek i paneli. Ich ogromną zaletą jest niewielka waga, duża trwałość, łatwość montażu oraz estetyczny wygląd na długie lata. Warto wiedzieć, że anodowanie pozytywnie działa na trwałość i wygląd profili. Listwy anodowane są one dostępne w kolorach: złotym, srebrnym, inox, szampan. Na zamówienie dostępne są również: złoto piaskowane, inox szczotka, oliwka, brąz i czarny. Listwy w wersji okleinowanej oferowane są w szerokiej palecie kolorystycznej, liczącej przeszło 30 rodzajów oklein drewnopodobnych, od jasnych (sosna biała, dąb wanilia), przez różne inne odcienie dębu, buka, orzecha, hikory– po egzotyczne brązy mahonia, afrezji, teaku, hebanu czy wenge.