Listwy wykończeniowe różnią się między sobą diametralnie, gdyż mają do spełnienia wiele ważnych funkcji, wykonywane są z różnych materiałów, są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach. Oczywiste jest także to, że można je mocować w zróżnicowany sposób. Jedne profile montowane są przy pomocy kleju, inne na taśmę klejącą, jeszcze inne za pomocą wkrętów.
Sposoby montażu listew
Zwykle mamy kilka możliwości montażu listew, które różnią się od siebie stopniem trudności i ilością potrzebnych akcesoriów. Dziś raczej rzadko inwestorzy wybierają profile przykręcane – może być kilka powodów tego stanu rzeczy, a bodaj najważniejszym z nich jest realne ryzyko uszkodzenia przewodów. Część listew montuje się za pomocą tzw. szybkiego montażu- wkręty umieszczane są w szynie profila, co zapewnia jednolity wygląd całej zewnętrznej powierzchni listwy i bardzo dobre przymocowanie do posadzki (metoda „na dobicie”).
Dość często listwy montuje się na klej, warto jednak zwrócić uwagę, że ta metoda wymaga od realizatora nieco wprawy: listwy z reguły przytwierdzamy po malowaniu pomieszczenia, zaś klejenie niesie ze sobą ewentualność pobrudzenia ścian. Inna opcja to zastosowanie podczas montażu specjalnej taśmy, która nie tylko zamocuje listwę do podłoża, ale również zminimalizuje ryzyko zabrudzenia ścian.
W każdym bez wyjątku przypadku - jakiego sposobu montażu byśmy nie wybrali - trzeba pamiętać o co najmniej kilku drobiazgach, by uniknąć niemiłych niespodzianek. Trzeba na przykład mieć dokładny pomiar pomieszczenia, weryfikację wymiarów listwy, którą chcemy zamocować, aby móc ją odpowiednio dociąć.
Listwa przykręcana do podłoża
To „tradycyjna" metoda przytwierdzenia listwy. Profil zostaje przytwierdzony do ściany czy podłogi za pomocą wkrętów, przymocowanych co 45 - 50 centymetrów. W przypadku listew przypodłogowych warto przykręcić ją jeszcze częściej, jeśli ściana nie jest idealnie równa. Ten sposób montażu dominuje w przypadku profili drewnianych lub z PCV i wymaga od przeprowadzającego remont podstawowych umiejętności i sprzętu: piły do przycinania listew, wiertarki i umiejętności posługiwania się tymi narzędziami. Polecamy zaopatrzenie się w detektor przewodów, gdyż podczas wiercenia należy zachować szczególną ostrożność: w ścianie czy podłodze mogą znajdować się przewody, a ich przewiercenie może skończyć się tragicznie.
Profil montowany przy pomocy kleju
Najczęściej wybieranym sposobem montażu profili jest ich przyklejenie za pomocą profesjonalnego kleju montażowego lub kleju uniwersalnego. Jeśli właśnie tak chcemy zamocować nasze listwy wykończeniowe należy wziąć pod uwagę rodzaj podłoża oraz sprawdzić, czy możemy dany klej zastosować do naszych listew. Warto przeanalizować składniki kleju oraz jego parametry, a także uważnie przeczytać instrukcję.
W przypadku listew przypodłogowych, aby wybrać metodę nakładania kleju trzeba najpierw uważnie przyjrzeć się ścianom. Tylko w przypadku gładkich i równych ścian klej możemy nałożyć punktowo. W przeciwnym razie klej nakładamy tzw. zygzakiem, dzięki czemu unikniemy ryzyka odklejenia się listew, a klej dobrze zwiąże się z podłożem. Warto wiedzieć, że tańsze kleje z reguły trudniej nałożyć (ze względu na ich konsystencję) oraz słabo wiążą w początkowej fazie, a więc trzeba je dłużej dociskać. Nie są również w większości przypadków obojętne dla zdrowia. Właściwym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie ma doświadczenia w zakresie montażu listew będą kleje jednoskładnikowe, charakteryzujące się dużą elastycznością, a także szybko i mocno wiążące, dzięki czemu unikniemy długiego dociskania profilu.
Klejenie przy pomocy taśmy
Taki sposób montażu ma kilka istotnych zalet, które przesądzają o jego popularności: prostota, czas i komfort pracy. Z klejeniem poradzi sobie każdy, trzeba jedynie dobrać wymiar listwy do naszych potrzeb i ewentualnie ją dociąć, jeśli zachodzi taka potrzeba. Taśmę możemy wykorzystać do przyklejania każdego rodzaju profili.
Reasumując: listwy to w większości przypadków ostatni element remontu lub wykończenia wnętrza, bezpośrednio poprzedzający meblowanie. Dlatego warto wybrać materiały polecane i sprawdzone, a rodzaj montażu profili dostosować do swoich możliwości i potrzeb. Jeśli szukamy idealnej listwy wykończeniowej do pomieszczenia, warto brać pod uwagę nie tylko jej kolor czy wymiar, ale również materiał, z którego jest wykonana. Barwa profilu może być identyczna z kolorem podłogi, ale może być również dobrana do stolarki otworowej lub zestawiona z kolorystyką dominującą we wnętrzu na zasadzie kontrastu.